Në këtë numër do të lexoni:

AKTUALITET
- Përfundon gjysma e tunelit në Qafën e Buallit. Segmenti Ura e Vashës-Tiranë në pritje të koncesionit
Çfarë po ndodh me Rrugën e Arbërit? Kush po e pengon nënshkrimin e marrëveshjes me qeverinë kineze? Çfarë parashikojnë kontratat që janë në negocim? Kinezët do të marrin me koncesion vetëm një segment rrugor, apo gjithë segmentin nga Tirana deri në kufirin maqedonas? Marrëveshja e parashikuar të mbyllej në gusht nuk është firmosur akoma. Në Qafë të Buallit vazhdojnë punimet për tunelin, i parashikuar në projektet fillestare të ishte i gjatë 850 metra por që po ndërtohet vetëm 460 metra. Nga njëra anë presim kinezët të ndërtojnë autostradën, nga ana tjetër vazhdojnë punimet që qeveria aktuale, kush ishte në opozitë, i ka konsideruar jashtë standardeve, si projektimin ashtu edhe ndërtimin.

- Nga Hysen Likdisha, Bujar Karoshi

- Protestojnë studentët e Peshkopisë: Mos e mbyllni Universitetin! - Nga Hysen Likdisha

OPINION
Filiali që “u mbyt” në baltën që krijoi vetë. Refleksion rreth lajmit mbi mbylljen e Filialit të Peshkopisë të Universitetit “Aleksandër Moisiu” - Nga Hysen Uka

REPORTAZH
- Një përmendore për Betejën e Torviollit dhe luftërat për liri

- Nga Musa Riçku, Bujar Karoshi

- Dibra - djepi i Kastriotëve. Fjala përshëndetëse e Gjeneral major Jeronim Bazo, Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë
- Kjo përmendore na kujton se të parët tanë këtë truall e kanë mbrojtur me gjakun dhe jetën e tyre - Nga Ali Hoxha

- Me libra mes fëmijëve. Limjani është një nga fshatrat më të njohur dhe më të bukur të Dibrës. Të njohur për besimin fetar me ndikim në gjithë Dibrën, por edhe me pozicionin gjeografik. Vendosur në një shpat mali, gjithë lugina e Drinit duket si në pëllëmbë të dorës, madje me dylbi mund të shohësh deri në Runjë dhe Lurë. Kur pyet se sa banorë ka fshati, një bashkëfshatar i Musait e përkthen me numër votuesish: rreth 400, kështu që me një aritmetikë të thjeshtë Limjani dhe dy fshatrat më të afërt, Vranji dhe Voleza kanë sot rreth 1200 banorë. - Nga Bujar Karoshi

Hidrocentrali i Valikardhës, reagon kryetari i Komunës Zerqan, Defrim Fiku:
- Nuk rrezikohet Liqeni i Zi!
“Hidrocentrali do të sjellë të mira për ekonominë lokale. Ndërtimi i tij nuk është më një çështje e komunës, por e institucioneve të larta qeveritare. Nuk ka pasur “ndëshkim” me taksa për asnjë protestues. Vaditja e tokave është e garantuar”. - Nga Bujar Karoshi

BLOGGER
- “Land Art” për të ruajtur Radikën
- Nuk ka nder në vrasje!
- Ç’kemi asaj Dibre!

SKICA
- Dea risjell dashurinë në familjen e Vera Laçit - Nga Sashenka Ndreka
- E qeshura që më erdhi nga Luan Pacani - Nga Abdurahim Ashiku

PORTRET
- Shemsi Hoxha – dibrani me mendje, qëndrime e veprime brilante - nga Shemsi Manjani
- 28 vjeçari dibran - në rrugën e suksesit në Amerikë - Nga Beqir Sina

BOTIME
- Botohet fjalori Shqip-Arabisht i Sulejman Tomçinit
- Promovohet “Testamenti i atdhedashurisë”
- Fjalë arabe që qarkullojnë në të folurën e Dibrës - Nga Sulejman Tomçini
- Varrë - Roman nga Eqrem Basha

RECENSE
“Plagë shtegtimi” i Zef Vladit, rrezatim i jetës dhe dhimbjes. Nga Mevlud Buci

70 VJETORI I ÇLIRIMIT:
- Ismail Strazimiri, dëshmori më i moshuar antifashist në shkallë botërore
Në nëntor të vitit 1943, pra, një vit para se Shqipëria të çlirohej nga pushtimi fashist, u vra nga nazistët Ismail Strazimiri. Duke iu referuar kësaj ngjarje, shkrimtari i njohur, Haki Stërmilli, në ditarin e tij të luftës shkruan: “Katundarët thanë se gjermano-ballistat paskan djegë shtëpitë e Cen Elezit në Sllovë të Dibrës dhe në ndeshjen që qenka bam, paska ra dëshmor heroikisht Ismail Strazimiri, plaku 75-vjeçar që për sigurimin e lirisë së Atdheut kishte rrok armët dhe kishte dalë maleve. Sa hijshëm dhe lavdishëm e paska mbyll jetën ky atdhetar i ndershëm e i ndërgjegjshëm. Në këtë përpjekje gjermano-ballistët paskan vrarë e masakrue më shumë se 30 vetë prej katundarëve të pafajshëm që qenkan gjetur ndër shtëpija”. - Nga Ardian Reçi

VENDLINDJE:
- Kush është qytetari i Kalasë së Dodës? - Nga Metush Skeja

EMIGRACION:
- E deshëm atdheun, por, me sa duket, një pjesë s’na deshi - Bisedë me Meleq Beqirin, mërgimtar në Itali - Nga Abdurahim Ashiku

SPORT
- Korabi në udhëtimin e një historie! - Nga Defrim Methasani
- Presidenti i Korabit Fehmi Meziu: Korabi është i të gjithëve!
- Ilir Krosi, kryetar i Bashkisë Peshkopi: Jemi të mrekulluar me Korabin!
- Shefi i klubit Korabi, Sokol Muho: Misioni është i vështirë, por jo i pamundur
- Trajneri i Korabit Erblin Laçi: Objektivi ynë: të fitojmë çdo ndeshje!
- Ylli i futbollit dibran Shpëtim Toska: Është krijuar besimi për kategorinë e parë
- Kapiteni i skuadrës, Gerald Lleshi: Korabi mund të friket nga gjyqtarët, jo nga kundërshtarët!

- Mundja, sporti që u ka hije dibranëve - Nga Sashenka Ndreka
- Pa bazë materiale edhe pasioni më i madh venitet. Sipas bisedës me Mjeshtrin e Merituar të Sportit Fiqiri Rama, dhjetor 1995. - Nga Abdurahim Ashiku

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Pajtimet në gazetë mund t’i bëni në çdo kohë duke komunikuar në adresat e redaksisë. Një pajtim vjetor kushton 600 lekë.

Për kontribute për gazetën mund të kontaktoni redaksinë ose mund t’i bëni ato përmes numrit të llogarisë më poshtë:

Nr. llog. në lekë: 4700036640

IBAN: AL90202112190000004700036640

Adresa e gazetës: Rr. “Zenel Baboçi”, Pall. “Ferar”, Tiranë

Tel. +355 4 22 33 283 / +355 69 20 68 603 /

E-mail: rrugaearberit@gmail.com

Shkarko formularin, plotesoje dhe kopjen me firmat origjinale nise me poste.
Pas shkarkimit ne formatin PDF nga interneti, peticionin duhet ta printoni dhe duhet ta nënshkruani ju ose miqtë tuaj.
Pas plotësimit, peticionin mund ta postoni me postë në adresën:
Gazeta “Rruga e Arbërit”, Rr. “Zenel Baboci”, Pall. “Ferar”, Tirana- Albania.
Ata që banojnë në Tiranë mund ta sjellin dorazi pranë redaksisë së gazetës “Rruga e Arbërit”, çdo ditë nga e hëna deri të shtunën nga ora 9:00 deri 14:00.
Ata që e kanë firmosur peticionin ONLINE në www.change.org, NUK DUHET ta nënshkruajnë atë në letër!
Për komente ose pyetje shkruani në email:
<gezim.alpion@hotmail.co.uk> ose <rrugaearberit@gmail.com>

Tel: 069 20 68 603 / 067 30 73 265 / 068 65 08 441

Së bashku do ia arrijmë qëllimit.

 

NDIQ HAPAT E MËPOSHTËME PËR TË FIRMOSUR ONLINE:

1 - KLIKO NË IMAZHIN MË POSHTË:

2- Lart, djathtas shfaqen kuadratet bosh.
Shkruaj Emrin, Mbiemrin, Adresën e emailit dhe Qyetitn tuaj. Pastaj klikon “Sign”.

Pas kësaj, ju do të merrni një mesazh falënderimi dhe konfirmimi që emri juaj u rregjistrua.

Na gjeni gjithashtu ne:

Facebook<facebook.com/gezim.alpion> ose<facebook.com/rruga.arberit>

KETA

Flori i mbitokes se Bulqizës!

Në numrin e ri të "Rruga e Arberit"

Nga S. Ndreka