Janë shkelur të drejtat për informim, urdhërohen autoritetet të riparojnë shkeljet e konstatuara

Vendimi i Gjykatës Kushtewtuese:

1. Konstatimin e shkeljes së të drejtës për informim për gjendjen e mjedisit dhe mbrojtjen e tij, të garantuar nga neni 56 i Kushtetutës, në procedurat e miratimit të ligjit nr. 38/2021.
2. Urdhërimin e autoriteteve publike për të riparuar shkeljen e konstatuar dhe për të garantuar të drejtën për informim gjatë fazës së parë të zbatimit të ligjit nr.

Lexo më shumë

Mes interesave kombëtare dhe shqetësimeve lokale: Debati rreth projektit të HEC-it të Skavicës 

Simulim i projektit te Skavices me dy nivele dige, 385 meter blu e theksuar dhe 450 blue e hapur. Burimi : https://bankwatch.org/project/skavica-hydropower- plant-albania, parë për herë të fundit më 08/04/2024

Në kuadër të anëtarësimit në BE, Shqipëria disponon mjaft mekanizma financimi për të zhvilluar kapacitetet e saj në fushën e energjisë së rinovueshme, në mënyrë që ky tranzicion energjetik të mos ketë kaq pasoja negative. Autoritetet kombëtare dhe lokale duhet të marrin informacion nga BE në lidhje me mundësitë e financimit, në mënyrë që të vënë në jetë projekte alternativ

Nga Roland MARKU *

Ndërsa bota kërkon zgjidhje për të ulur emetimet e gazrave me efekt serë dhe për t’ju përgjigjur kërkesës në rritje për energji, projektet hidroenergjetike shihen gjithnjë e më shumë si një alternativë premtuese.

Lexo më shumë

Dritë në tunelin kryesor të rrugës së Arbrit. 

Foto ilustruese: Pamje nga tuneli i Murrizit. /Foto: Rruga e Arbërit

Ditën e djeshme (21.12.2023) është bërë i mundur bashkimi i dy anëve të tunelit kryesor të Murrizit në Rrugën e Arbrit.
Ky çast është pritur prej kohësh, por lajmet për problematika gjatë punimeve, që autoritetet i kanë cilësuar si “gjeologjike”, kanë sjellë vonesë në punimet e rrugës.
Burime nga fronti i punës thonë për gazetën Rruga e Arbërit se kishte dyshime se bashkimi do të kishte probleme, për shkak të terrenit të vështirë, por gjithçka shkoi sipas parashikimit.
Lexo më shumë

Autorë dibranë në panairin e librit

Botime të reja nga Agron Tufa, Artan Gj. Hasani, Shaban Sinani, Flutura Açka, Xhafer Martini, Ahmet Prençi, Bujar Kapexhiu, Alban Tufa, Haki Stërmilli, Xhelal Ndreu, etj.

Panairi i 26-të i librit është hapur sot në Tiranë në ish-Pallatin e Kongreseve. Në këtë panair marrin pjesë rreth 100 botues nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia.
Në këtë panair ka një prani të shtuar të librave nga autorë të njohur dibranë.…

Lexo më shumë

Nazmi Drizi: Është krim t’i lëmë tokat pa punuar

Në foto: Nazmi Drizi duke treguar fushat djerrë. “Nga ish-qendra e fermës deri në Drin të Zi, gjithçka që të zë syri është pothuajse bosh. Tokë e papunuar. Tek-tuk duket ndonjë dorë njeriu që ka rindërtuar diçka, por pamja, që i ngjan djerrinës, është e dhimbshme. Kjo edhe për Nazmiun”

Në tokat e Nazmi Drizit, kryetarit të Shoqatës për Mbrojtjen e Pellgut të Drinit të Zi

“Kjo qeveri nuk dëgjon, sepse kjo qeveri nuk është e popullit. Një qeveri e popullit vjen këtu, ulet rrafsh me popullin dhe shikon me sy çfarë humbet. Kjo fushë që të kap syri, deri në mestë maleve – dhe bën me dorë nga Kastrioti në Sinë, – do të mbulohet.

Lexo më shumë

Tuneli në 400 metrat e fundit, por nuk japim afate për mbarimin

Belinda Balluku, zv. kryeministre dhe ministre e Infrastrukturës: Studimi gjeologjik i cekët. Çështjet e sigurisë janë shumë më të rëndësishme se dëshira për të mbaruar sa më shpejt.

Berberi: Gjatë kësaj vere kemi një përfundim total të punës në të gjitha kantieret e ngritura, përjashtuar tunelin. Në fund të muajit korrik, javën e parë të muajit gusht, ne hapim përfundimisht për regjimin e trafikut të plotë, rrugën nga dalja e tunelit në shkallën e Tujanit deri në Murriz dhe nga dalja e tunelit deri në Maqellarë.

Lexo më shumë

Drini është pasuri e Dibrës, pasuri e Shqipërisë

Pamje nga protesta para selisë së OKB. Foto: citizens-channel.com

Më 23 mars 2023, në New York, përballë zyrave të OKB, mbahet një protestë kundër ndërtimit të hidrocentralit të Skavicës.

“Gjatë qeverisjes time nuk është ndërtuar Skavica, pasi nuk pranova asnjë projekt që shkaktonte përmbytje”, tha Berisha në Peshkopi më 1 prill 2023. Duke akuzuar qeverinë se po angazhohet të ndërtojë një projekt të hartuar në kohën e Enver Hoxhës, ai theksoi se “Skavica është një aferë korruptive”.

Lexo më shumë

Dibra vazhdon të jetë e njerkës

A do ta ri-inagurojë Kryeministri Rama Rrugën e pambaruar të Arbërit në prag të zgjedhjeve lokale?!

Njoftim për mediat në 10 vjetorin e peticionit 

Nga Grupi i Lobimit 

Tiranë, më 18 Mars 2023 

U mbushën 10 vite nga nisja e këtij peticioni, dhe çdo pritshmëri e nismëtarëve i ka kaluar kufijtë. Kur e nisëm atëherë peticionin synonim dy qëllime: 

E para, depolitizimin e çështjes së Rrugës së Arbrit, heqjen e saj nga agjendat politike dhe vendosjen e saj si një agjendë kombëtare.

Lexo më shumë

Bashkohet tuneli i emergjencës, tuneli kryesor është në 690 metrat e fundit

Pamje nga bashkimi i dy anëve të tunelit të emergjencës në Murrizë. Foto: GjokaKonstruksion/FB

Shkurt 2023Tuneli i emergjencës në Rrugën e Arbrit, 3.8 km i gjatë, u bashkua të mërkurën, datë 15 shkurt 2023, ndërkohë që punimet për tunelin kryesor po vazhdojnë.
Burime nga punonjës të kompanisë thanë në kushtet e anonimatit se po vazhdojnë edhe punimet në tunelin kryesor. Sipas tyre, tuneli kryesor, ai i trafikut, ka edhe rreth 690 metra për tu bashkuar, ndërkohë që po punohet në të dy anët.…

Lexo më shumë

Prof. Adem Bunguri zgjidhet anëtar i Akademisë së Shkencave

 Ai ka formuluar dhe argumentuar shkencor për të parën herë hipotezën anatoliane të migracioneve të Bronzit të Hershëm në Shqipëri dhe Kosovë, në kundërshtim me hipotezën e migracionit “kurgan”, që ka mbizotëruar deri vonë në arkeologjinë prehistorike shqiptare. Kjo hipotezë e re, ka përmirësuar ndjeshëm dinamikën e proceseve të formimit të kulturës së Bronzit të Hershëm në Shqipëri, substrati mbi të cilën u zhvilluan më vonë proceset e formimit etno-gjenetik të popullsisë ilire.
Lexo më shumë
1 2 3 10