Lutfi Manjani, kapiteni i përjetësisë!

Nga Defrim Methasani

Lutfi Manjani ishte futbollisti dhe mësuesi model, qytetari i devotshëm dhe familjari korrekt, njeriu që përmes punës dha shembullin e duhur për të shkruar emrin e mirë me germa të arta në historinë e një klubi të njohur si Korabi dhe një qyteti, po të tillë, si Peshkopia.
Më 5 janar 2023 zemra e tij ndaloj së rrahuri në SHBA në moshën 88 vjeçare, por ai la pas rrugëtimin e suksesshëm, ku padyshim vitet te Korabi i Peshkopisë në futboll janë kryefjala e kontributit në sport, pa harruar përkushtimin si edukator i brezave të shumtë në cilësinë e ish mësuesit dhe kujdestarit në shkollën e mesme “Nazmi Rushiti” në Peshkopi.…

Lexo më shumë

Dibra nderon ish futbollistin dhe mësuesin model

Mirënjohje e qytetit dhe “Nderi i Klubit Korabi” i jepet Lutfi Manjanit pas vdekjes

Lutfi Manjani është njëri prej ikonave të futbollit dhe sportit dibran që pak ditë më parë ndërroi jetë në Shtetet e bashkuara në Amerikë, ku jetonte prej vitesh. Por qyteti ku ai lindi dhe u rrit e kontribuoi fort në sport dhe në arsim, Peshkopia, ka ditur ta nderojë edhe në mungesë këtë mjeshtër të sportit dhe jo vetëm.…

Lexo më shumë

Luiza Gega po çudit botën me shpejtësinë e saj

Komentatorët gjermanë në stadiumin e lojërave olimpike të Mynihut çuditen me shpejtësinë e Luiza Gegës.

Nga Enela Shehu Markja, Mynih

„Sehr Souverän!“ – Tepër e sigurt. Luiza Gega shpallet kampione Europe në garën e 3000 metrave me pengesa me kohën 9:11.31, duke shënuar jo vetëm një rekord personal, por edhe një rekord europian.
Nga 11 deri më 21 gusht u zhvillua në qytetin e Mynihut Kampionati Europian i Atletikës, aktiviteti më i madh sportiv veror, që nga Lojrat Olimpike në verën e vitit 1972.…

Lexo më shumë

Mesazhi i kampiones pas suksesit Gega: Të rinjtë mund t’ia dalin!

Emocionues ka qenë mesazhi i Luiza Gegës pas suksesit të saj dhe ardhjes në Atdhe. Unë ia dola, por edhe ju mund t’ia dilni, – ka pohuar atletja kampione në Tiranë.
Kjo medalje është jo vetëm e imja personalisht, por e një populli që meriton të nderohet kudo, brenda dhe jashtë vendit. Kur kam mbaruar metrat e fundit të garës, gjëja që mendoja ishte se si do të ndiheshin shqiptarët e mi, sa të lumtur dhe krenarë.…

Lexo më shumë

Luiza Gega – flutura kuqezi

Rrugëtimi i një vajze dibrane nga Okshtuni – një fshat i thellë, deri në Mynih, pedanën e Kampionatit Europian të atletikës si kampione dhe medaliste e artë. Luiza Gega nuk është thjesht një krenari, por një pasuri kombëtare.


Nga Defrim Methasani

Rrugëtimi i saj është i gjatë dhe i vështirë, por i bukur dhe emocionues për një kampione të re Europe, e cila bëri historinë dhe shkroi emrin e saj me germa të arta si medaliste e artë dhe rekordmene Europe në garën e 3000 m me pengesa, me kohën e re 9.11.31.…

Lexo më shumë

Mbeta pa frymë kur mora lajmin…!

Rrëfim emocionues i nënës së kampiones së Europës Luiza Gega

Gjithmonë kam qenë e lumtur për një vajzë si Luiza, por lajmi kur ajo doli kampione Europe më la pa frymë. Mezi e mora veten nga emocionet. Po ashtu, edhe burri. Edhe pse kishim disa halle me bashkëshortin nëpër spitale, m’u duk se dhimbjet dhe hallet na mbaruan. Telefonat tonë u bënë si central.…

Lexo më shumë

Pritja dhe vlerësimi

Rinasi ishte zbukuruar si asnjëherë tjetër mesditën e 22 gushtit, kur në aeroport zbriti për herë të parë si kampione Europe Luiza Gega, e cila ia doli të triumfonte në garën e 3000 m me pengesa në pistën e stadiumit olimpik të Mynihut në Gjermani në prani të 70-të mijë spektatorëve. Ministrja e Arsimit dhe Sporteve Evis Kushi, presidenti i KOKSH Fidel Ylli, presidenti i Federatës së Atletikës Gjergj Ruli dhe mjaft personalitete dhe të ftuar kishin dalë për ta pritur fluturën kuqezi, e cila bëri të mundur të ngrihej dhe të valëvitej flamuri ynë kombëtar dhe të këndohej himni ynë në zemër të Europës.…

Lexo më shumë

Flet “Maradona i Dibrës”, Shpëtim Toska:
Biografia m’u bë pengesë të arrija më shumë, por publiku ishte krah meje

Intervistoi: Adriatik BALLA

Kush është Shpëtim Toska?
Datëlindja: 08.02.1960
Vendlindja: Peshkopi, Dibër
Klubi i karrierës: Korabi Peshkopi, Korabi Dibër e Madhe
Roli në fushë: Sulmues i majtë
Arritjet e vlerësimet
– Gola në karrierë 320
-9 vjet rresht kryegolashënues i Kategorisë së Dytë
-Mban titullin “Mjeshtër Sporti” nga viti 1991
-Nga këshilli bashkiak i Dibrës dhe nga Bashkia e Peshkopisë mban titujt “Nderi i qytetit” e “Qytetar Nderi i Dibrës”.

Lexo më shumë

“Futboll buzë Drinit” një veprimtari sportive që zbuloi bukuritë e panjohura të Dibrës

Më 21 maj 2022, në Fushë-Alie u zhvillua veprimtaria “Futboll buzë Drinit”, organizuar nga gazetari sportiv Defrim Methasani – Qytetar i Nderi i Dibrës.
Methasani ka qene disa vite mësues në këtë fshat dhe rikthehet me këtë veprimtari, së bashku me miqtë e tij, si një mënyrë për të promovuar këtë krahinë , e cila rrezikohet nga ujëmbledhësi i Skavicës.
Aktiviteti rezultoi të jetë një manifestim i madh sportiv e artistik në Fushë-Alie të Dibrës, në një prej vendeve më të bukura të Shqipërisë, buzë lumit Drini i Zi.…

Lexo më shumë

Një “kala” në Kalanë e Bashtovës

Nga Gafur Muka

Që nga 14 gushti 2021, brenda Kalasë së Bashtovës vizitorët do të njihen edhe me “kalanë” që ndërtuan Ismail e Gjetan Keta, duke i dhënë sportit të boksit kampionë të mëdhenj dhe kalasë së vjetër një shkëlqim të ri.

Në përfundim të aktivitetit ndjehesh krenarë: për kurorëzimin me shumë sukses të punës së palodhur të Ismail e Gjetan Ketës, për trofeun e madh të Ferit Ketës, për nismën premtuese të Ervin Ketës, për sedrën garuese të Mikel Alliut, për konfirmimin e formës së mirë sportive të Lulzim Ismailit, për rritjen e koleksionit të fitoreve të Ardit Murjes

Përzhitës ishte dielli dje, e përflakur u bë mbrëmja në Kalanë e Bashtovës.…

Lexo më shumë
1 2 3 4