Skavica, “ëndrra në sirtar” e qeverisë, është një ëndërr e keqe për banorët e luginës së Drinit dhe Dibrën mbarë
Nga Bujar Karoshi

Deri më tani, si qeveria dhe si Bechtel duket se kanë frikë të përballen me banorët që shpërngulen. Disa prej tyre që kundërshtojnë projektin nuk u lejuan të hynin në kantier. Dhe kur qeveria dhe kompania nuk kanë “durim” të përballen me disa prej tyre, si do ta bëjnë atë me popullin e Dibrës?!

Pamje nga Fushë-Alia, fshat i cili do të mbulohet nga rezervuari i HEC Skavica.
Lexo më shumë

Kush e shëmton bulevardin ”Elez Isufi”?!
Nga Besnik Lami

Peshkopia është qytet verilindor i Shqipërisë, me një klimë të freskët e të ftohtë gjatë dimrit dhe me verë të ngrohtë e ajër të pastër. Ajo ka bulevardin kryesor “Elez Isufi”, si një nga bulevardet më të bukura të Shqipërisë. Bukurinë këtij bulevardi ia japin blinat e mbjellë në të dy anët e tij, që në vitet ’50-të,të cilët në pranverë e verë lëshojnë aromë të këndshme, e freskojnë bulevardin me hijet e tyre.…

Lexo më shumë

FAQE NGA BETEJA INTELEKTUALE PËR “RRUGËN E ARBRIT”
meditime

“RRUGA E DIBRËS” – DREJT DIBRËS

Ndërtimi i “Rrugës së Arbrit” do të mbetet në histori si beteja më e madhe intelektuale dibrane. Njerëz me dije të thella historike, ekonomike, sociale i “ranë me grusht”,  “malit që s’bëzan” duke nxjerrë në pah thesaret ndër mijëravjeçarë të një rruge që bëri histori të papërsëritshme. Ka ardhë dita që ata që zgjuan malet me zërin dhe penën e tyre, që bënë kronikën e përditshme të betejës për hapjen e tuneleve dhe trasesë, që e çuan këtë vepër-histori në besimin absolut të njerëzve se ajo tash është e gjallë, e kalueshme, me histori të vjetër e të re…

Si pjesë e kësaj pene, në disa numra, do të përcjell atë që ruaj në arkivin tim ikanak, ndjenjat dhe meditimet, të miat dhe të bashkëluftëtarëve në këtë betejë të lavdishme.

Lexo më shumë

Rruga e Arbrit nuk ka lidhje me votat…

Po turren “socialistët” e facebook-ut të shajnë dibranët që nuk i dhanë mandatin e tretë PS, për shkak se Edi Rama po ndërton Rrugën e Arbrit.
Merreni më avash! Mos nxitoni të bëni me faj popullin se pse orekset tuaja nuk kanë të sosur. Se, p.sh., nuk e kemi parë të njëjtin zell për sharje, për elbasanllinjtë, korçarët, librazhdasit, pogradecarët etj., që nuk ia dhanë një mandat Sali Berishës në vitin 2013, kur e mbaroi Tunelin e Krrabës…
Me premtimin për rrugën e Arbrit dibranët i dhanë mandat PS dhe aleatëve të saj në vitin 2013 dhe 2017.…

Lexo më shumë

Universitet në krahinë shkretë
Nga Abdurahim Ashiku

Zoti Lulzim Basha ishte në Peshkopi.
Ishte mes daullesh e tamtamesh tashmë të njohura në udhëtimet e tij në tërë Shqipërinë.
Më tërhoqi titulli i një kronike nga më të gjatat që janë përcjellë nga media e shkruar dhe ajo pamore:
“VIJ ME PRIORITETE REALE. DO RIHAPIM FILIALIN UNIVERSITAR TË DIBRËS”
Bashkohem me të.
Edhe unë jam për ta rihapur. Kam bërë një shkrim protestë kur e mbyllën.…

Lexo më shumë

Po kullën e Murre ku do ta çosh zoti Rama?
Nga Abdurahim Ashiku

“Unë dheun nuk e shes me pare, prandaj merrni mbrapsht dhe çoni ku të doni”- deklaronte Eles Murrja…
Kryeministri ynë u pa dje në stadiumin e futbollit të Peshkopisë, stadium i ndërtuan me punën vullnetare të qytetarëve: burra, gra, nxënës të shkollave të mesme, fëmijë të tetëvjeçares diku 6-7 dekada më parë, stadium ka mbetur po me të njëjtën pamje në tridhjetë vjet të “demokracisë”.…

Lexo më shumë

Ç’kemi asaj Dibre!
Nga Bujar Karoshi

“Bora bllokon rrugët, por Dibra ka shpëtuar, se ka akoma një traktor të kohës së Enverit…” Foto: Bulqizaime.

Asaj Dibre ka filluar fushata… Na kanë hequr një deputet, por nuk na kanë hequr dëshirën për premtime…
Ata që janë në pushtet, thonë se kanë ndërtuar rrugë, ujësjellësa, kanë hapur vende pune e kanë gati projekte, por kërkojnë të tretin, që të mbajnë premtimet… Kush nuk i sheh sukseset, është veç me opozitën…
Ndërsa opozita do të bëjë mrekullira, sapo të fitojë me vota nga kutia…
Meqë është fushatë dhe gënjeshtra është e para, del e vërteta pa e kërkuar.…

Lexo më shumë

Asnjë zë asaj Dibre…
Nga Abdurahim Ashiku

Asnjë zë Bujar Karoshi, ASNJË ZË.
As asaj Dibre, as…
Asnjë zë në Kuvendin e Shqipërisë për zhdukjen e Dibrës, MBYTJEN e saj, harresën historike të saj.
Kuvendi i Shqipërisë me votat e shumicës dhe të pakicës vendosi të ndërtohet Skavica…
Të ndërtohet që mos përmbytet Shkodra!!!
O tempo o mores!
Mbyt një krahinë që të mos përmbytet një tjetër!
Çudi parlamentare në shkallën sipërore.…

Lexo më shumë

Skavica, qeveria duhet të jetë transparente me banorët
Nga BUJAR KAROSHI

Pamje nga protesta paqësore e 1 dhjetorit 2020. Foto: © Neki Feta

Ndjesa publike, falja e gjobave dhe një referendum lokal – hapi i parë i qeverisë drejt një procesi dialogu të rregullt e ligjor

Tu kërkosh dibranëve të pranojnë që me përmbytjen dhe shpërnguljen e tyre shpëton Shkodra dhe Lezha, është diskriminuese, është një argument që e bën me faj qeverinë, por është edhe një arsye se pse irritohen banorët, të cilët edhe në ditë pandemie, dalin për të protestuar.

Lexo më shumë

Rebelohu Dibër në shekullin e ri!
Nga Shemsi Prençi *

  •  Sot më shumë se kurrë, dibranët e dy Dibrave kudo që ndodhen, duhet të aktivizohen në protesta të fuqishme, kundër vendimeve të qeverisë Rama, për ti thënë, “JO” Skavicës dhe planit ogurzi të sllavo-maqedonasve dhe shërbëtorëve të tyre shqiptarë, të dashuruar me sllavët ndër shekuj, dhe për ti thënë një “PO” të fuqishme Dibrës dhe pasurive të saj.
  • Vetëm protestat masive popullore do të shmangin përmbytjen e të gjitha fshatrave të Dibrës së poshtme nga Zall-Reçi deri në fushat e Gjoricës, përfshi dhe Fushën e Torviollit, pjesë e historisë së Skënderbeut, Dibrës dhe shqiptarëve që sakrifikuan jetën për trojet shqiptare.
Lexo më shumë
1 2 3 6