Idioticus, nga Artan Gjyzel Hasani


HOMO IDIOTICUS

fluturojnë në ajër edhe gomerët më në fund

me maska në fytyrë që të mos infektohet Marsi

kam lënë tymosjen që të shpëtoj planetin

një cigare e imja ndezur në Afrikë

shkrin ajsbergun tënd në Arktik

ujërat përmbytin trutë bashkë me qytetin

pikërisht kur ti je duke u martuar me një ndërtesë

natyrisht pasi je divorcuar nga një pemë

që të tradhëtonte me një burrë

që deri në orën 12 të mesditës është grua

janë shtuar shumë ata që hedhin gurin në lumë

aq shumë sa nuk ka kush ta kërkojë më

në këtë botë ku nuk humbet asgjë veç mendjes

dhe mendja e humbur është uterusi ku ngjizen idiotët

dema të lumtur pasqyruar kokëposhtë

në sytë melankolikë të lopës së jetës…

Homo Idioticus ndryshe nga vëllai i tij Sapiens

për një grusht para nuk i shet Djallit vetëm shpirtin

por edhe mendjen…

 

Homo Idioticus është çfarë ai thotë që është

dhe këtë ti duhet ta pranosh pa kushte

e për të ti je çka ai vendos sipas rastit të të quajë

misogjin, homofob, racist, fashist, armik i njerëzisë

ka mikrofonin në dorë, altoparlantin, kërbaçin dhe pushtetin

me peshoren sakate të drejtësisë jep verdikte

ku inteligjenca jote shpallet kriminale, e jashtëligjshme

e dëmshme për fëmijët e 50 hijeve të Gjinisë…

 

rri në shtëpi dhe në ekran më shfaqet veç fytyrë e tij

me nofulla katrore dhe pa tipare

Homo Idioticus par exellence

shtyp butonin, ndërroj kanalin

por s’kam ku ta çoj, kudo shfaqet ai

e mbyll dhe marr udhën për në dyqanin e armëve

tjetër zgjidhje s’ka

duhet blerë një pistoletë patjetër…

në mos për ata

për veten…

 

NEKROLOGJI PËR ATA QË S’KANË VDEKUR AKOMA

 

Njeriun Natyral e shpallën të vjetëruar

dhe mendjet perverse krijuan Njeriun e Ri

në laboratorët ku prej kohësh nuk ka më minj

siç krijuan më parë lule të bukura pa erë

dhe Delen Dolly dhe deledashët

me vështrimin e pikëlluar

krim dhe idiotësi përzjerë

në raportin një me një…

 

ruhuni nga zhdukja, o njerëz të vjetër,

po shtohen çdo ditë ata që nuk e dinë ç’janë

me sy metalikë si dyert e varrezës tuaj

krijesa plastike pa din e iman

kujdes, o të vjetëruar!

nëse nëna e idiotit gjithnjë vdes e mbarsur

Njeriu i Ri ka edhe babain shtatzënë…

 

PUTHADORE DHE DOREPUTHUR

 

ka edhe njerëz që iu pëlqen të poshtërohen

puthadorë mjeranë dhe dorëputhur arrogantë

ndihen mirë që nuk janë të harruar

në ekzistencën e tyre transparente

butakë njëqelizorë me bërthamë frikën

të lumtur kur edhe xhelati

në shfaqjen e radhës iu puth dorën

para se t’i çojë në djall…

fundja edhe poshtërimi

qënka një farë vëmendjeje…

 

idiotë poshtë e batakçinj lart

kombinacioni perfekt i Të Keqes

kryqëzimi ku dinjiteti humbet udhë

buzët e deformuara humbasin kuptimin

fytyra shndërrohet në surrat

gojët ngatërrohen aq lehtë me bythët

gjuha mbetet muskuli më i fuqishëm

dhe puthja nuk është më puthje

por lëpirje…

sa më i dobët të jesh ti idiot

aq më i fortë do të jetë batakçiu

se…

…jeni ju që njihni frikën

ndaj janë ata që s’njohin turpin…

pa ju ata vdesin

si derrat pa llucën

si hienat pa kërmën…

si mizat pa mutin…

 

MANASTIRI I KARMËS

 

e lodhshme të presësh Godonë

por e ke pritur ndonjëherë Karmën?

 

një ditë do të bien kambanat

brenda brinjëve të tua a të mia

nuk do të ketë më rrahje zemre

veç ding dong e kambanar askund

pa dëshmitarë kjo vetmi e gjallë

besimtarët shpartalluar qëkur

po këtë litar vallë cila dorë e lëkund?

gjoksi do të na shndërrohet në Manastir

dhe brenda tij do të dremisë Karma

do të rrimë zbathur e s’do të pipëtijmë

do harrojmë të flasim a të mbrojmë veten

do të zvarritemi, do të fshihemi sikur s’kemi qenë kurrë

dhe për të vrarë kujtesën do të harrojmë alfabetet

predikimet, psallmet e pakënduara dhe abatin

nga frika e Saj do të na merret fryma çdo ditë të jetës

dhe në qofshim me fat që Ajo të mos zgjohet

do të vdesim të padenjë por të padënuar

krenarisht të dhjerë dhe para afatit…

 

PARADOKS I PASHMANGSHËM

 

ti nuk ke pse të dëshpërohesh

që çastet e bukur janë aq të paktë

dhe shëmtia mbulon njerëz e vende

pluhur për t’u fshirë jemi, e dashur,

hallet e jetës nuk janë rastësisht aty

jane kujtesa e errët e mbijetesës

dhe mbrojnë lumturinë tënde

nga drita e tepërt

si gënjeshtrat të vërtetën…

 

IDIOTICUS MAXIMUS

 

në udhën e mundimshme të besnikërisë

të ndryshme e të kundërta në dukje

nëna dhe bija njëkohësisht

motra

binjake

nganjëherë e njëjta

tradhëtitë dhe dashuritë njësoj më deshën

dhe i desha…

besnik ndaj vetes a tjetrit

në të vërtetë kjo është çështja

ku ngatërrohen paragjykuesit,

moralistët dhe kontrabandistët e zemrave

predikuesit dhe poetët…

 

tradhëtia është dashuria për një tjetër

dashuria tradhëti ndaj vetes…

 

por sa më shumë njeh tjetrin

dhe e do

aq më pak njeh veten

dhe e përçmon

të duket e huaj

dhe ajo fillon të të urrrejë

me zhgënjim pasqyrash…

 

Vetja – e keqkuptuara e përhershme

e pabesueshmja e pabesë

e panjohura e madhe

delja jonë e zezë

në bardhësinë tonë shtinake

akuzuar me krimin e Lirisë

në mungesë të provave

dënuar me jetëgjatësi…

vrasësja e përhershme e Tjetrit…

në dashuri me kufomën e tij…

 

pastaj vjen më e keqja e të këqijave

humbet veten dhe tjetrin….

ulesh përballë botës dhe filozofon

dhe shkruan poezi si kjo

mbi fajin që në të vërtetë

nuk ekziston

duke fajësuar planetet

horoskopët

e ndonjëherë edhe fshirësen e xhamave

të limuzinës që po pret

aty ku dikur shiu i ngjante asaj…

në mos nga flokët

të paktën nga sytë….

 

TRAU I DËSHIRAVE

 

idetë janë si lepujt

sa më shumë frikë të kenë

aq më shumë shtohen

nga mendja zbresin në gjoks

dhe bëhen dëshira

të etura

të verbëra

udhëhumbura

të hutuara zbresin teposhtë

avull mbi trup

zjarr nën lëkurë

me nxehtësinë e tyre

e zgjojnë nga gjumi…

 

ai ngrihet

ato kalojnë

ulet prapë

dhe unë i çlodhur për vdekje

nga kjo raskapitje kapitëse

ndez cigaren e famshme…