Shaban Sinani, studiuesi më në zë i kulturës shqiptare  

Me rastin e 65 vjetorit: Shaban Sinani e ka emancipuar shkencën shqiptare

 Nga Xhafer Martini

Shaban Sinani është një figurë e njohur mediatike; gazetarët dhe televizionet dëshirojnë ta kenë mik në emisionet dhe ekranet e tyre. Ai, pra, nuk ka nevojë t’ia bëj unë portretin me fjalë, me të vetmen me të cilën operojnë shkrimtarët. Por unë do ta bëj këtë, sa të mundem e si të mundem, se, të shkruash për yjet e pedagogjikes së Peshkopisë dhe të mos përmendësh yllin më të ndritur, nuk shkon.…

Lexo më shumë

Seminari bujqësor i Dibrës

Nga Osman Xhili

Në ditët e fundit të muajit maj në Dibër u organizua një takim shumë frytdhënës për fermerët e bujqësisë. Ishte një organizim perfekt i disa partnerëve të rëndësishëm, si projekti i Giz-it, Drejtoria e Bujqësisë, Fondacioni NOA, kompania Sygenta e mbrojtjes së bimëve, si dhe kompania greke Vitros Hellas, në lidhje me mekanikën bujqësore, por jo vetëm.…

Lexo më shumë

Një botim i ri folklorik: Në gjurmë të këngës dibrane

Nga HAJRI SHEHU

Libri është botuar nga shtëpia e mirënjohur botuese M&B, Tiranë, 2023. E ka përgatitur për botim Mirdash Shehu. Redaktore është Miranda Goleci.

Janë 320 këngë: këngë historike e këngë trimërie, këngë legjendare, këngë kurbeti e elegji, lirika e këngë fejese e dasme. Libri mbyllet me një fjalorth me fjalë nga të folmet krahinore, për t’i ardhur në ndihmë lexuesit.…

Lexo më shumë

Peladhia – fshati magjik rrëzë Temlës, katund i arsimtarëve dhe trashëgimisë historike

Nga Adriatik Balla

Sot do t’u njohim me një fshat të veçantë, Peladhinë, që shtrihet në qarkun e Dibrës, në Bashkinë Bulqizë.

Peladhia është pjesë e njësisë administrative të Grykës së Madhe, njohur sot si Zerqani. Është një nga 13 fshatrat e kësaj njësie, pozicionuar në anën VP, në luginën e Zallit të Bulqizës dhe njësinë malore kufizuese në veri të saj.…

Lexo më shumë

Vlerat e Ujemujës së Dibrës në librin e Hidajet Lahit

Nga dr. Hajri Mandri

Autori fokusohet në rolin e familjeve me ndikim në zonë, apo “ familjeve të mëdha” siç u thoshin ndërkohë. Ai ndalet në persona të veçuar klerikë, mësues të kohës së tyre, intelektualë dhe njerëz të tjerë të mëparshëm e të sotëm që me aftësitë e tyre kanë qenë kontribues në zhvillimin ndaj luftërave, në udhëheqjen e proceseve zhvilluese në komunitetit e Uj’e Mujës.…

Lexo më shumë

“Jehona e Shqipes” dhe Sakip Skepi si histori suksesi!

Nga Mina HYSA

Dibranët kanë ditur të spikasin me profesionalizimin e tyre, fal dhe guximit në sipërmarrjet në fusha të ndryshme kudo ku kanë shkuar në metropolet e Europës, Amerikës e më gjerë. Sipërmarrja e tyre ka qenë e ndryshme, por më të guximshmit dhe me një mision human dhe patriotik kanë qenë ata që kanë guxuar të ngrenë një media në gjuhën shqipe.…

Lexo më shumë

MUHARREM GJOKA – “Mjeshtër i Madh” dhe “Qytetar Nderi” i Qarkut Dibër

Nga Halil RAMA

Zall – Dardha, Dibrës dhe madje gjithë Shqipërisë i ka dhënë kulturën dhe artin, duke e furnizuar me artistë, këngë e valle. Të shumtë janë artistët nga Zall Dardha të njohur jo vetëm brenda vendit, por edhe ndërkombëtarisht. Muharrem Gjoka është njëri prej tyre, i cili vjen në 80 vjetorin e ditëlindjes (këtë 16 qershor) me bukuri të rrallë fizike e shpirtërore, (si edhe në moshën e tij rinore), i përmbushur në të gjitha aspektet e jetës si askush tjetër; me memorien e freskinë e mendimit e të veprimit, me një familje shembullore dhe me miq e shokë të shumtë nga e gjithë Shqipëria, Kosova e hapësira mbarëshqiptare në botë.

Lexo më shumë

Jeta dhe puna e Petrit Ramës, shembulli për t’u ndjekur

Nga Shaqir Skarra

Ishte e diel atë ditë. As vetë nuk e di se si një zë i njohur nëpërmjet telefonit më ftonte për një kafe.

-Alo! Jam Petrit Rama! Nëse keni kohë mund ta pimë një kafe të dy bashkë në Laprakë.

Ishte fund vjeshte dhe ai, pasi i kishte mbaruar të gjitha punët, si një fermer i mirë, kishte ardhur për një vizitë mjekësore dhe kafen e parë kishte shprehur dëshirën ta pinte me mua.…

Lexo më shumë

Eseistika e Kadaresë, libri i ri i autorit Xhafer Martini

 Libri “Eseistika e Kadaresë” është një vështrim kritik mbi esetë “Legjenda e legjendave”, “Kushëriri i engjëjve”, “Ra ky mort dhe u pamë” dhe “Ardhja e Migjenit në Letërsinë shqipe”

Me Ismail Kadarenë jam njohur kur ai ishte redaktor në gazetën “Drita” dhe unë student në fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë, dega e Gjuhës dhe e letërsisë. I çova tre-katër vjersha për t’i parë dhe botuar.…

Lexo më shumë

Idioticus, nga Artan Gjyzel Hasani

HOMO IDIOTICUS

fluturojnë në ajër edhe gomerët më në fund

me maska në fytyrë që të mos infektohet Marsi

kam lënë tymosjen që të shpëtoj planetin

një cigare e imja ndezur në Afrikë

shkrin ajsbergun tënd në Arktik

ujërat përmbytin trutë bashkë me qytetin

pikërisht kur ti je duke u martuar me një ndërtesë

natyrisht pasi je divorcuar nga një pemë

që të tradhëtonte me një burrë

që deri në orën 12 të mesditës është grua

janë shtuar shumë ata që hedhin gurin në lumë

aq shumë sa nuk ka kush ta kërkojë më

në këtë botë ku nuk humbet asgjë veç mendjes

dhe mendja e humbur është uterusi ku ngjizen idiotët

dema të lumtur pasqyruar kokëposhtë

në sytë melankolikë të lopës së jetës…

Homo Idioticus ndryshe nga vëllai i tij Sapiens

për një grusht para nuk i shet Djallit vetëm shpirtin

por edhe mendjen…

 

Homo Idioticus është çfarë ai thotë që është

dhe këtë ti duhet ta pranosh pa kushte

e për të ti je çka ai vendos sipas rastit të të quajë

misogjin, homofob, racist, fashist, armik i njerëzisë

ka mikrofonin në dorë, altoparlantin, kërbaçin dhe pushtetin

me peshoren sakate të drejtësisë jep verdikte

ku inteligjenca jote shpallet kriminale, e jashtëligjshme

e dëmshme për fëmijët e 50 hijeve të Gjinisë…

 

rri në shtëpi dhe në ekran më shfaqet veç fytyrë e tij

me nofulla katrore dhe pa tipare

Homo Idioticus par exellence

shtyp butonin, ndërroj kanalin

por s’kam ku ta çoj, kudo shfaqet ai

e mbyll dhe marr udhën për në dyqanin e armëve

tjetër zgjidhje s’ka

duhet blerë një pistoletë patjetër…

në mos për ata

për veten…

 

NEKROLOGJI PËR ATA QË S’KANË VDEKUR AKOMA

 

Njeriun Natyral e shpallën të vjetëruar

dhe mendjet perverse krijuan Njeriun e Ri

në laboratorët ku prej kohësh nuk ka më minj

siç krijuan më parë lule të bukura pa erë

dhe Delen Dolly dhe deledashët

me vështrimin e pikëlluar

krim dhe idiotësi përzjerë

në raportin një me një…

 

ruhuni nga zhdukja, o njerëz të vjetër,

po shtohen çdo ditë ata që nuk e dinë ç’janë

me sy metalikë si dyert e varrezës tuaj

krijesa plastike pa din e iman

kujdes, o të vjetëruar!…

Lexo më shumë
1 2