Protestë kundër HEC Skavica

Pamje nga protesta e 1 dhjetorit 2020

Rreth 100 kryefamiljarë në Dibër, pavarësisht aktit normativ të qeverisë që ndalon tubimet, protestojnë në Laçes, 10 km larg qytetit të Peshkopisë, për të kundërshtuar planet për ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës. Policia gjobit organizatorët, ndërkohë që nuk kishte marrë asnjë masë për parandalimin e tubimit.

Nga Bujar Karoshi

Më 1 dhjetor 2020, banorët e fshatrave të Fushë Alies, Laçes, Kastriot, Blliqe e Arras u mblodhën për të kundërshtuar vendimet e qeverisë shqiptare për ndërtimin e Hidrocentralit të Skavicës.…

Lexo më shumë

Gjoba rrit tensionet mes banorëve dhe qeverisë

Në foto: Nazmi Drizi dhe Ali Hoxha. Foto: N. Feta

Në foto: Nazmi Drizi dhe Ali Hoxha. Foto: N. Feta

Organizatorët: asnjë gjobë nuk mund të shërbejë si presion për të hequr dorë nga të drejtat tona.

“Në qoftë se qeveria, për shkak të pandemisë, na heq të drejtën të reagojmë dhe protestojmë, por për të njëjtën arsye duhet të ndalë përpjekjet e saj për mbytjen e Dibrës. Sepse pa vullnetin e popullit të Dibrës, askujt nuk duhet ti shkojë në mendje ndërtimi i HEC Skavica dhe mbytja e luginës së Drinit të Zi”

Menjëherë pas protestës, punonjës të policisë kanë shoqëruar në komisariatin e Peshkopisë dy organizatorët, Nazmi Drizi dhe Ali Hoxha, në cilësinë e Kryetarit të Shoqatës dhe Presidentit të Nderit.…

Lexo më shumë

Ujërat mbysin fushën e Dibrës

“Unë jam njëri nga ata banorë të Dibrës që kërcënohemi nga Skavica, – tha Haki Përnezha përmes lidhjes me Skype. Dibra ka 141 fshatra me rreth 86 mijë banorë, ndër to 27-34 fshatra mbyten, duke përfshirë 8 mijë hektarë tokë”

“Çmimi i vendosur nga 60 mijë lekë deri 100 mijë lekë, tani do ta lëmë për 200 paketa duhani. Tu ofrosh banorëve një shumë të tillë, është sa cinike aq edhe qesharake.

Lexo më shumë

Skavica, qeveria duhet të jetë transparente me banorët

Pamje nga protesta paqësore e 1 dhjetorit 2020. Foto: © Neki Feta

Ndjesa publike, falja e gjobave dhe një referendum lokal – hapi i parë i qeverisë drejt një procesi dialogu të rregullt e ligjor

Tu kërkosh dibranëve të pranojnë që me përmbytjen dhe shpërnguljen e tyre shpëton Shkodra dhe Lezha, është diskriminuese, është një argument që e bën me faj qeverinë, por është edhe një arsye se pse irritohen banorët, të cilët edhe në ditë pandemie, dalin për të protestuar.

Lexo më shumë

Minatorët kërkojnë statusin e harruar përmes peticionit

Firmosja e peticionit për statusin e minatorëve në qytetin e Bulqizës | Foto : Sami Curri

Një peticion i Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës, i cili ka mbledhur rreth 3 mijë firma, i kërkon qeverisë të kujtohet për statusin e minatorëve – një dokument që do u garantonte mijëra punëtorëve të nëntokës me probleme shëndetësore, kushte bazike të përkujdesjes për vete dhe familjet.

Reit Çekiçi tregon se doli në pension në janar 2020 së bashku me 27 minatorë të tjerë, por pa u mbushur ende viti, tre prej shokëve të tij ndërruan jetë si pasojë e problemeve shëndetësore nga puna në minierë.…

Lexo më shumë

Kongresi i Dibrës i vitit 1909, moment vendimtar në historinë tonë kombëtare

Presidenti i Republikës Ilir Meta vizitoi më 22 nëntor Dibrën e Madhe, ku mori pjesë edhe në akademinë solemne kushtuar 111-vjetorit të “Kongresit të Dibrës”. Të pranishëm në këtë akademi ishin edhe kryetari i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferri, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ambasadori i Shqipërisë në Maqedoninë e Veriut, Fatos Reka, kryetari i Komunës Hekuran Duka, autoritete qendrore e vendore, klerikë, historianë e përfaqësues nga diaspora shqiptare.…

Lexo më shumë

Lamtumirë bilbil i pemëtarisë dibrane!

Një mesazh nga Perllat Sadiku.
Shkurt…
Muhamet Ramizi…
Dhe një “zarf” që nuk hapej.
E natyrshme më erdhi pyetja: Çfarë ka Muhamet Ramizi?
Vdiq sot. Rahmet pastë!…
E hënë 9 nëntor 2020…
Iu përgjigja: Më vjen keq!
Kaq? Vetëm “më vjen keq”?
Jo, jo. Më dhemb…
Dhe sa më shumë e kujtoj, aq më shumë më dhemb… Fort, shumë fort.
Kam punuar me Metin në Stacionin Bujqësor të Dibrës… Ai, bashkë me Haki Kolën, në grupin e frutikulturës, e unë në sektorin e propagandës bujqësore.…

Lexo më shumë

Tafë Dauti i Sllatinës

Kemi shkruar gjithmonë për figura e njerëz që bënë vërtet histori në Dibër dhe jashtë saj , kemi bërë monografi të ndryshme e mjaft portrete të njerëzve të njohur dhe pa njohur por që kemi lexuar, kemi gërmuar në kujtimet e të tjerëve. Dhe pa dyshim që është nisma ma e bukur e pas viteve nëntëdhjetë.
Mjaft figura të njohura por të mohuara e harruara i kishte mbuluar pluhuri i harresës kolektive.…

Lexo më shumë

fotolajm: Lidhet ura e Fshatit, në pranverë nis qarkullimi

Ura e Fshatit Fshat u bashkua më 25 nëntor 2020, duke i hapur kështu mundësitë që në pranverën e vitit të ardhshëm, në rrugë të nisë qarkullim i automjeteve.
Kjo urë është një nga gjashtë urat e Rrugës së Arbrit, e dyta për nga rëndësia, pas Urës së Vashës. Ajo është e gjatë 174 metra dhe e lartë 157 metra. Konstruksionet metalike të saj, ashtu si Ura e Vashës, janë realizuar me elemente çeliku me karbon të saldueshëm.…

Lexo më shumë

Banorët e Maqellarës kërkojnë ujë për vaditje

Më shumë se 300 banorë të zonës së Maqellarës kanë nënshkruar një peticion drejtuar Bashkisë së Dibrës me kërkesën e tyre për përmirësimin e situatës së vaditjes së tokave bujqësore. Në këtë peticion banorët kanë ngritur shqetësimin e kahershëm të tyre për mungesën e ujit vaditës, keqmenaxhimin e rezervuarëve dhe burimeve të tjera ujore, mungesën e ndërhyrjes së bashkisë për pastrimin dhe mirëmbajtjen e veprave ujitëse, dhe keqadministrimin e ujit vaditës.…

Lexo më shumë
1 2 3