Nikollë Kaçorri i Lurës – Tribun i Shqipërisë 

Shteti shqiptar duhet ta kishte pritur Dom Nikollë Kaçorrin në aeroportin “Nënë Tereza”, ta kishte pritur me tërë protokollin e tij shtetëror, që nga Presidenti, Kryeministri dhe gjithë të tjerët. Ishte rasti që shteti shqiptar të shtronte “qilimin e kuq”, të rreshtonte truprojën e nderit, ta shoqëronte me marsh funebër pritjen në tokën e tij Nikollë Kaçorrin, pse jo ta ulte në gjysmë shtize Flamurin Kombëtar, atë simbol që ai e mbajti mbështjellë pas trupit për 94 vjet…  

Nga: ABDURAHIM ASHIKU 

Nikollë Kaçorri lindi në Krej – Lurë në vitin 1862… 

Kush ka udhëtuar drejt Lurës, pasi ka kaluar Kurbneshin dhe Mërkurthin, qafën që ndanë Dibrën me Mirditën, nuk ka se si të mos jetë befasuar me ato livadhe në prehër të maleve, me pyjet e pishës, bredhit dhe arnenit, me blegërimën e deleve dhe qengjave në kullotë e këngët e thëllëzave labirinteve të barit në lulëzim, me Krejë – Lurën, lulen e bukur në tufën e lulefshatrave me emër të përveçëm e mbiemër të njëjtë: Krej – Lurë, Fushë – Lurë, Pregj – Lurë, Borie – Lurë, Gurë – Lurë… 

 Këtu e kaloi fëmijërinë Nikollë Kaçorri, midis Kaçorrëve të vjetër e të rinj, fisi më i madh i Krej – Lurës, e kaloi në gjirin e Luginës së thepisur të Mallës, lumë që mjel gjinjtë e liqeneve të Lurës lart maleve, Zabelit të Nikës mbushur me tregime e legjenda, Shkëmbit të Kuq që i qëndron fshatit si shpatull e Pregj – Lurës si monument, Bjeshkës së Lugjeve në zemër të së cilës sa herë flladiti ballin me ujin e burimit të ftohtë… 

 Një fotografi midis “kaçorrëve” dhe të tjerë të Krej – Lurës më ka ardhur mes relikteve të kohës së shkuar deri këtu në emigracion.

Lexo më shumë

“NGJIZJA E PAPËRLYEME”, një ndër romanet me të bukur, që sjell të plotë e të pjekur shkrimtarin Agron Tufa

Romani rrok tema shumë të mprehta politike në mënyrën e tij si: krimet e komunizmit, vëllavrasja, dhuna, terrori psikologjik,  diktatura, vendosmëria obsesive për t’i qëndruar besnik stalinizmit, shoqëria e nëpërkëmbjes së të drejtave të njeriut, angushtia e lirisë së individit. Këto tema të mprehta vijnë si një realitet në dialog të fuqishëm me atë që konsideron letërsia, letërsia e nivelit të lartë që operon me të gjitha mjetet e saj për të sjellë para nesh tabllonë e një shoqëri të tronditur.

Lexo më shumë

Përshëndetje në emër të shoqatës “Çidhna dhe Kastriotët”

Nga MUSTAFA TOLA

Mbajtja e kësaj konference me këtë nivel akademikësh dhe historianësh për luftën 9-vjeçare të dibranëve është nder dhe vlerësim i veçantë për Dibrën, për gjakun që ata derdhën, djegiet, shkatërrimet, vuajtjet dhe plagët e rënda fizike e shpirtërore, sakrificat, shpërnguljet masive me përmasa gjenocide që kurrë nuk mund të harrohen.

Nga MUSTAFA TOLA

I nderuar Kryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, z.…

Lexo më shumë

Punimet në vazhdim nuk duhet të rrezikojnë jetën e punëtorëve dhe udhëtarëve

Ashtu siç ka ndodhur rregullisht me këtë vepër gjatë tre dekadave të fundit, edhe tani kur, si i thonë fjalës, dibranët më në fund po shohin dritë në fund të tunelit, kasta politike shqiptare po përdor këtë vepër të rëndësishme për interesat e tyre. Dita kur qeveria dhe opozita në Shqipëri, siç ndodh në vende të civilizuara, të marrin pjesë dhe gëzojnë së bashku në përurime veprash, duket akoma e largët.

Lexo më shumë

Luiza – kampionia olimpike përpara së cilës duhet të ndjehemi të turpëruar

Nga Arben Malaj

Gara e 3000 metrave me pengesa

Gega zë vendin e 13 në botë

Luiza Gega doli e 13-ta në botë në finalen e atletikës për 3000 metrave me pengesa më Olimpiadën e Tokyos. Ajo shënoi kohën 9:34.10. Gega është sportistja e parë që arrin në finalen e lojrave Olimpike deri më tani. Ajo u bë sportisja e parë shqiptare që fitoi një medalje në atletikë në kampionatet evropiane në 3000 metra për femra në vitin 2016 në Amsterdam, Holandë.

Lexo më shumë

“Vera në Dibër”, veprimtari që synojnë të mbajnë gjallë dashurinë për vendin

Pas një viti të mbyllur tërësisht për dibranët jashtë Dibrës së Madhe, ky vit pritet të ketë një rikthim të tyre në vendlindje, pas lehtësimit të masave anti-covid.
Me këtë rast, Shoqata Atdhetare “Dibra” në New York, në bashkëpunim me Komunën Dibër e Madhe dhe Klubin Bjeshktar & Çiklist “Dibra”, kanë hartuar një kalendar veprimtarishë të përbashkëta gjatë sezonit veror 2021.…

Lexo më shumë

Kulla e Murrës

Kjo kullë është e ndërtuar mbi 300 e ca vjet përpara. Vetë pozicioni i saj me themele në shkëmb, në grykën e Drinit në veri të fshatit Hotesh, të bind se ka shërbyer në të kaluarën si mbrojtje për fshatin dhe tërë krahinën e Luznisë. Në këtë kullë të moçme malësorët luznakë me Elez Murrën mblidheshin, bashkërendonin veprimet në atë kohë, kur armiqtë e huaj donin të sulmonin fshati dhe krahinën.…

Lexo më shumë

Kullat në Dibër tërheqin turistët, por jo investimet shtetërore

“Banesa e Sul Hupit”, Monument Kulture i Kategorisë I (të parë). Foto: Geri Emiri, Media Amfora
Buzë një kodre në fshatin Dushaj të Bulqizës është ngritur prej dekadash një kullë tre katëshe. Me rëndimin nga vitet një prej kateve është shembur, duke i ndryshuar pamjen, por jo madhështinë monumentit prej guri.
“Banesa e Sul Hupit” statusin e ka të lartë, por përkujdesjen të pakët.…

Lexo më shumë

Rifat Roka, një tel çiftelie u këput

Elegji për një mbret të çiftelisë dibrane, shoqëruar me një kujtim të bukur fotografik fiksuar në Tuz të Malit të Zi më 22 gusht 2009

Kur për të fundit herë i takova
Si Katër Mbretër…
Jo thjesht në sytë e mi,
në pamjet që fiksova…
Mbretër me mbretëri në Dibër,
me emër në Shqipëri…
Shaban Xhajku, Mbret i kurorëzuar i valles Dibrane…
Rifat Roka, Mbret i melodive mbi telat e çiftelisë…
Xhaferr Shini, Mbret mbi dallgët e magjive të fyellit…
Besmir Aga, Mbret i kurorëzuar i valles tipologjike shqiptare…
Njeri më i madh se tjetri…
Njeri më virtuoz se tjetri…
Mbi melodi që mblidhnin dallgët e Drinit…
Mbi hedhje që Korabin kapnin…
I pari, iku Shaban Xhajku…
Unë shkrova me lot në sy:
“Shaban Xhajku iku si MBRET i Valles Dibrane,
si mik i ISOS labe…”
Në vargje përcolla ndjenjat e bukura…
Të atij takimi të paharruar…
…Tuz, Mali i Zi, 22 gusht 2009…
“Na bashkoi isoja dhe çiftelia”…
RIFAT ROKA IKU…
Kështu më shkruan,
plot hidhërim,
plot mall e dashuri…
Një shok, një mik…
Një tel çiftelie u këput…
Rifat Roka,
artist i madh Dibran,
Nuk këndon…
Nuk qesh,
nuk na gëzon…
Një yll ra…
ra si bien yjet mbi planet
Si BURRË Dibre,
Si njeri i madh,
si Mbret…
Mbretër të mëdhenj
ka përcjellë Dibra…
Këto dy vjet…
Të këngës,
të muzikës,
të valles,
të telave mbi çifteli…
Shabanin…
Përparimin…
Qerimin…
Mbretëri mbretërish,
në qiellin e paanë,
Rifat Rokën
pranë e pranë,
e kanë…

Abdurahim Ashiku
Athinë, 23 prill 2021

Lexo më shumë

Ibrahim Kaziu, mjeku që rron në mijëra emra dhe zemra

Nga Shaqir Çerpja

Ibrahim Kaziu ishte njeriut human dhe mjeku i përkushtuar, i cili gjithmonë, kudo ku jetoi, punoi dhe shërbeu, la gjurmë të çmuara të dashamirësisë, përkushtimit, korrektësisë dhe punës së suksesshme, duke qenë dhe duke mbetur një model i spikatur dhe shembull për gjithë.

Kush guxoi dhe tregoi?! Kush nuk duroi e tha dhe lajmin e dha?!
Kujt fjala, zëri dhe zemra i ngriu kur i thanë se ka vdek Ibrahim Kaziu?!…

Lexo më shumë
1 2 3