SKAVICA:
Rama: “Garanton sovranitet energjetik për Shqipërinë”
Berisha: “Mbështes projektin me tunel, pa asnjë përmbytje”

Pamje nga vendi ku do të ndërtohet diga e Skavicës. Foto: Neki Feta

Ndërtimi i HEC të Skavicës kthehet në çështje elektorale. Palët politike për herë të parë shfaqin pikëpamje të kundërta

Nga BUJAR KAROSHI

“Projekti i Digës së Skavicës cënon proceset ligjore dhe kushtetutën shqiptare, është shkatërrues për mjedisin, shkatërron identitetin dhe kulturën dibrane, identitetin e popullit shqiptar dhe është kundër interesit kombëtar të vendit. Është krejtësisht e pakuptueshme se si mund të jete dhënë një leje mjedisore për një projekt hidroenergjetik

“Marrëveshja e 3 tetorit 2020 për ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës është krejtësisht e paligjshme, antishqiptare dhe antikombëtare.

Lexo më shumë

Zgjedhjet në Dibër mbahen nën hijen e “Dosjes 184” dhe projektit të Skavicës

Banorët e Dibrës e shohin përballjen 6 marsit për kreun e bashkisë më shumë si garë për vendin e dytë, ndërsa kërkojnë që kandidatët të kenë një qëndrim të qartë mbi projektin e HEC-it të Skavicës që prek mbi 2 mijë familje.

Nga SAMI CURRI/Birn  

Banorët e Dibrës, në harkun kohor të shtatë viteve kanë ndërruar 5 kryetar bashkie – tre të zgjedhur dhe dy të emëruar.

Lexo më shumë

Pse qesha nga poshtë me Kryeministrin tim

Nga ABDURAHIM ASHIKU

Ai kishte mbledhë ca çupëlina dhe po u tregonte një përrallë…

Në mes të ditës…

Në mes të dimrit…

Në mes të Dibrës…

…Na ishte një herë e një kohë një…

Larg e larg, 9 male kaptuar…

Vendasit i thoshin liqen. 

Në fakt ishte hurdhë, nga ata që natyra i mbush me kova nga qielli dhe ia mbyll daljen, e burgos, e kalb, e baltos… 

Uji fle, qerpiku nuk i lëviz…

Erë e rëndë.

Lexo më shumë

Ta mbrojmë Dibrën dhe të luftojmë kundër një gjenocidi të tillë masiv

Organizatorët e mbrojtjes së Dibrës nga hurdha e korrupsionit “Skavica” kanë përgatitur protesta paqësore, thirrje popullit dibran për rezistencë, thirrje dibranëve në Tiranë, Durrës, Kamzë, kudo që janë, në Shqipëri e jashtë saj, në mërgim, mbarë popullit shqiptar që ti thotë JO Skavicës, JO fshirjes nga harta gjeografike dhe historike e Dibrës së 18 betejave me Gjergjin e Gjon Dibranit në krye kundër perandorisë më të madhe të mesjetës, perandorisëosmane. 

Lexo më shumë

EDHE NJËHERË PËR SKAVICËN

Çfarë janë S-443 dhe S-485 dhe cilat janë fshatrat që fshihen nga harta?

S-443 ose h=443 m është kuota (izoipsi) e projektuar e digës së hidrocentralit në variantin e parë. Kjo kuotë e sjell liqenin që do të krijohet mbi urën e Topojanit. Pra e pushton edhe grykën e Hoteshit, që ndan pellgun e Dibrës në jug nga ai i Peshkopisë (Dibrës së Poshtme) në veri.

Lexo më shumë

Edukimi patriotik nëpërmjet kulturës dhe artit

Ansambli Artistik “Hazis Ndreu” – “Nderi i Kombit” fitues i dhjetra çmimeve të para e trofeve në disa festival kombëtare e ndërkombëtare

Nga Muharrem GJOKA*

Ansambli Artistik “Hazis Ndreu” – “Nderi i Kombit”, i shdnrruar tashmë në një institucion interpretues dhe përçues të vlerave më të mira kulturore-artistike, me repertorin e tij mjaftë të larmishëm ka luajtur dhe luan rol edukativ për publikun e ri, sepse dashuritë e mëdha fillojnë herët e jo pas moshës 50 vjeçare. 

Lexo më shumë

Bledi Cami, djali i Dibrës

Nga OSMAN XHILI

Dikur, një nga fëmijët e kopshtit të Breshjas, sot përgatit projekte prej qindra mijë eurosh, në ndihmë të këtij institucioni. E tillë qenka jeta, si një lojë shahu, që ka mundësi të pafundme për zgjidhje.  Bledi kthehet pas në vite, kur hidhte hapat e parë te “Breshja”, kur mësonte këngët e vjershat fëminore dhe i recitonte, në evente të ndryshme, bashkë me moshatarët e tij.

Lexo më shumë

Rexhep Hoxha – Mësuesi që takoi në Bulaçin malor “Lulin e Vocërr” në origjinal

Nga HALIL RAMA 

Rexhep Hoxha, mësuesi dhe veprimtari shembullor, i cili shërbeu me përkushtim e devotshmëri, si mësues e drejtues në disa shkolla e institucione të rëndësishme të rrethit Dibër, këtë 7 Mars nuk do të jetë mes ish-nxënësve e kolegëve të tij të shumtë, që i donte dhe e donin aq shumë. Më 20 janar 2022, pasi vuajti nga një sëmundje e rëndë ai e humbi betejën me jetën.

Lexo më shumë

“NGJIZJA E PAPËRLYEME”, një ndër romanet me të bukur, që sjell të plotë e të pjekur shkrimtarin Agron Tufa

Romani rrok tema shumë të mprehta politike në mënyrën e tij si: krimet e komunizmit, vëllavrasja, dhuna, terrori psikologjik,  diktatura, vendosmëria obsesive për t’i qëndruar besnik stalinizmit, shoqëria e nëpërkëmbjes së të drejtave të njeriut, angushtia e lirisë së individit. Këto tema të mprehta vijnë si një realitet në dialog të fuqishëm me atë që konsideron letërsia, letërsia e nivelit të lartë që operon me të gjitha mjetet e saj për të sjellë para nesh tabllonë e një shoqëri të tronditur.

Lexo më shumë

“Fjalor nga e folmja e Bulqizës”

Shtëpia botuese “PRINT-AL” boton studimin shkencoro-gjuhësor të autorit Agim Demiri

Shtëpia botuese “PRINT-AL” nxori nga botimi librin “Fjalor nga e folmja e Bulqizës” me autor mësuesin e gjuhës shqipe dhe të letërsisë, Agim Demiri, i cili jeton e punon prej vitesh mërgimtar në Terni, Itali. 

Lënda e këtij fjalori është vendosur në 310 faqe dhe përbëhet prej 4250 fjalësh vetëm të kësaj krahine, të mbledhura me kujdes gjatë kohës kur Agimi jetonte dhe punonte si mësues në Fushë-Bulqizë.

Lexo më shumë
1 2 3