Jeta dhe karriera ime janë frymëzuar nga Herkuli

Bisedoi: Samet Zagradi

Në qoftë se nuk do të isha marrë me sport, do të doja të bëhesha biznesmen ose politikan. Por jo politikan “Made in Albania”. Politikan që për interesin e vendit është i palodhur, aspak tolerant ndaj padrejtësive dhe i durueshëm për të mirën e vendit tim. Në qoftë se do isha biznesmen i madh që punon për familjen, njerëzit e varfër që nuk kanë mundësi pune.

Lexo më shumë

Argjendi, vogëlushi dibran që përfaqësoi Shqipërinë në Europë

Dibra gjithmonë ka qenë nje burim i madh i talenteve të cilët kanë shkëqyer në fushat ku ato kanë operuar. Argjendi është një prej tyre. Ai është vetëm 13 vjec, lindur më 16 shtator 2004 nga  një familje e thjeshtë e cila e mbështet kudo që ai shkon.  Ai është 2 herë kampion Shqipërisë, fitues i 9 të medalieve dhe përfaqësues i Shqipërisë në kampionatin Ballkanik zhvilluar në Edirne të Turqisë.…

Lexo më shumë

Bexhet Shehu, trajneri legjendë i Korabit

Ftesa ime për një kafe me profesor Bexhet Shehun është pritur mjaft mirë prej tij, por të duket se koha nuk mjafton, për t’i thënë të gjitha, jo thjesht gazetari me intervistuesin, por edhe ish mësuesi me ish nxënësin e tij… Vërtet të duket pak, mbi të gjitha, kur ai nis rrëfimin e tij të jetës sportive dhe veçmas, asaj që lidhet me futbollin dibran.…

Lexo më shumë

Dinastia Keta vijon të nxjerrë kampionë të mëdhenj të ringut europian dhe botëror

Ferit Keta

Pas fitores së fundit në boks, ky sportist siguron të drejtën të konkurrojë për titullin kampion Europe në kikboks.
Fitorja e fundit përballë kundërshtarit polak në boks ngjiti në renditje boksierin nga Bulqiza, njërin prej tre mosketierëve të dinastisë Keta, Ferit Keta. Ai e mposhti me KO kundërshtarin polak Lukas Zingmunt në ndeshjen e zhvilluar në Berlin që në raundin e parë dhe tashmë ngre më lart vlerat e tij.…

Lexo më shumë

Vajzat dibrane të volejbollit rikthehen në elitë

Sezoni i ri do ta gjejë skuadrën e volejbollit të vajzave në kategorinë superiore. Ky sukses është festuar me ndeshjen e fundit përballë Minatorit të Rrëshenit, luajtur në pallatin e sportit ‘Bashkim Lala”, në Peshkopi, në një ndeshje përmbyllëse plot emocione, ku i pranishëm ka qenë edhe një grup i RTSH që përgatiti reportazhin e radhës.
Rezultati i pastër 3-0, nxori në pah vlerat e ekipit që spikati me lojtare të tilla si kapitenia Seferi, por edhe Zebi, motrat Hidri, Xhelili, Stermilla, Xhediku, Kovaçi, Jashari, të cilat nën drejtimin e trajnerëve pasionantë Femi Bulku dhe Afrime Salkurti ia dolën mbanë.…

Lexo më shumë

Shemsi Manjani – njeriu universal i sportit

Pasioni për sportin ka sfiduar vitet mbi supe, duke shënuar rekorde të jetës, si pjesëmarrës i turneve kombëtare dhe ndërkombëtare në moshën madhore…

Në vitin 1957 Shemsi Manjani pasi mbyll me sukses studimet e shkollës së lartë, rikthehet në vendlindje në qytetin e Peshkopisë.
Në vitin 1958, ai nis të riluajë me Korabin e atyre viteve, duke koleksionuar edhe suksesin e parë, pasi skuadra shpallet kampione duke fituar në Himarë dhe fiton të drejtën të luaj në kategorinë e dytë.

Lexo më shumë
1 2 3 4