Ndahet nga jeta Shpëtim Hiqmet Bunguri

Me datë 9 maj 2021, rreth orës 18 sipas orës tonë, në një spital të New Yorkut, mbylli sytë përgjithnjë dhe fluturoi n’amshim, Shpëtimi ynë i shtrenjtë. Kishte shkuar në spital për një shqetësim lidhur me veshkat, dhe mjekët menjëherë e kishin hospitalizuar. Pas përmirësimit, kur të gjithë prisnin daljen e tij nga spitali, kishte pësuar një attack në zemër, që mjekët e kishin cilësuar si “arrest cardiac”.…

Lexo më shumë

Lamtumirë për Ilirian Strazimirin

Ndarja nga jeta e Ilirian Strazimirit ishte njw nga lajmet mw tw hidhura pwr komunitetin dibran nw Tiranw. Ikja e tij e parakohshme nga pandemia e covidit, e një prej përfaqësuesve më të nderuar dhe të një prej familjeve të spikatura të komunitetit dibran në Tiranë.
Iliri, siç njihej nga miqtë dhe kolegët e tij, vinte nga dy familje te nderuar të Dibrës së madhe, Strazimiri nga i ati dhe nga e ëma, familja Saraçi, të cilët emigruan pas eksodit masiv të muhaxhirëve dibran, si pasojë e agresionit dhe genocidit sllavo-malazes të fillim shek.…

Lexo më shumë

Udhëtim te Guva e Kojzakut

Në këtë shkëmb na paraqitën të skalitura, diku rreth 47 figura: 29 kryqe të thjeshta, 11 rozeta, 4 katrorë, një romb me figura të brendashkruara (e ngjashme me figure antropomorfe), si dhe dy figura të skematizuara.
Kjo Guvë, sipas prof. Adem Bungurit, përfaqëson një vend kulti pagan prehistorik të banorëve të kësaj zone. Rozetat simbolizojnë diellin, ndërsa kryqet yjet e kupolës qiellore.

Lexo më shumë

Guva e vizatuar e Reçit
Nga Prof. Adem Bunguri

Foto e guvës së Reçit (2010:217)

Një faqe mjaft interesante e jetës kultike dhe shpirtërore të banorëve të epokës së bronzit, është përjetësuar në shkëmbin e Kojzakut, që ndodhet midis fshatrave Gjur-Reç, Tharkë dhe Arat e Poshtme të zonës së Reçit1. Në anën perëndimore të guvës, hapet një tarracë e gjërë, e përshtatshme për banim, e njohur me emrin “Kalishte”, ku ruhen gjurmët e një vendbanimi prehistorik dhe antik ose antik të vonë2.…

Lexo më shumë

“Me rrugën e Arbrit, Dibra është pjesë e kryeqytetit”
Kryeministri Edi Rama flet për perspektivën e zhvillimit ekonomik të Dibrës

“Ju jeni ndër shqiptarët që kanë udhëtuar më shumë brenda vendit, dreqi e mori, sepse ju është dashur ta merrni aq shumë herë këtë rrugë që, më besoni, sa herë më është dashur të nisem, ka qenë një stres. Do kisha ardhur në Dibër 100 herë më tepër për gjithë këto bukuri që janë në gjithë këtë zonë, sikur të mos ishte ai stres, por një stres që tani po merr fund për të gjithë ju”

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës te Ura e Fshatit, Klos.…

Lexo më shumë

Rruga e Arbrit, punimet deri në Klos mbyllen brenda verës

Në foto: Punimet pranë Urës së re të Vashës, Klos. Prill, 2021

Rreth 150-200 makina në ditë shfrytëzuan fushatën elektorale për të bërë më të afërt Tiranën me Dibrën, por në fillim të majit rruga është e mbyllur plotësisht për kalimin e makinave

Punimet vazhdojnë normalisht që nga Xibri deri në Klos dhe parashikohet që brenda muajit korrik ky aks të bëhet i kalueshëm, përmes by-passit.

Rruga e Arbrit pati një hapje të lehtë të trafikut që shoqëroi edhe fushatën elektorale, por tashmë rruga është e mbyllur plotësisht.…

Lexo më shumë

Rruga e Arbrit është ëndërr e dibranëve të rinj
E vërteta është 26 vite më parë, jo njëqind e mijëra vite të shkuara...

Rruga e Arbrit është ëndërr e dibranëve të rinj, e atyre që i kemi mes nesh, që para 26 vitesh e sollën këtë nismë, që për shumëkënd atëherë – sidomos ata që kishin pak pushtet – ishte një ëndërr e një të çmenduri.

Në foto, harta mbi të cilën është punuar ideja fillestare e rrugës.

“Kanë 100 vjet që e presin” – tha kryeministri Rama gjatë një vizite në kanierin e Rrugës së Arbrit, duke justifikuar padurimin e dibranëve për të ecur në këtë rrugë…
Ndërkohë, historianë, politikanë e megallomanë kanë thënë e thonë për Rrugën e Arbrit se ka qenë aty prej mijëra vjetësh…
Mendoj se po afron ora e së vërtetës: rruga e Arbrit është ëndërr e dibranëve të rinj, e atyre që i kemi mes nesh, që para 26 vitesh e sollën këtë nismë, që për shumëkënd atëherë – sidomos ata që kishin pak pushtet – ishte një ëndërr e një të çmenduri.…

Lexo më shumë

PD merr tre deputetë në Dibër me 278 vota më shumë se PS
Zgjedhjet parlamentare

Partia Demokratike arriti të marrë mandatin e tretë në Dibër me vetëm 278 vota diferencë. Sipas rezultateve paraprake të bërë publike nga KQZ, Partia Demokratike mori në qarkun e Dibrës 29020 vota (45.13%), ndërsa Partia Socialiste 28742 vota (44.7%). Lëvizja Socialiste për Integrim mori 4445 vota (6.91%), duke e mos e marrë dot 1 vend në parlament. Ndërsa kandidati i pavarur mori 580 vota, shumë pak nga ajo që pritej.…

Lexo më shumë

Lufta e vetmuar e grave të dhunuara për të mbijetuar
Nga: Hysen Likdisha

Bashkitë në qarkun e Dibrës nuk ndajnë buxhet të veçantë për t’iu ardhur në ndihmë grave dhe vajzave viktima të dhunës, të cilat përballen me vështirësi për t’iu larguar keqtrajtimit të bashkëshortëve dhe për të siguruar jetesën për familjet e tyre.

Dritës iu deshën shumë vite përpara se ta denonconte bashkëshortin e saj për dhunë. Nëna e katër fëmijë nga Bulqiza, kujton se dhuna e bashkëshortit, kryesisht për shkak të konsumimit të alkoolit, por edhe të varfërisë në familje, u përshkallëzua pas 2014-tës, vit kur lindi dhe vajza e saj e vogël.…

Lexo më shumë

“Zjarr e fllad” në kurorën e maleve
Nga Mevlud Buci

 

Një miku im i shtrenjtë, Esenini matjan, Basir Bushkashi, njërin nga librat e parafundit e titulli “Zjarr e fllad”. Ai flet me mjeshtri të rrallë për jetën, njeriun, vlerat, frymëzuar nga ai dhe bazuar në dritën e gjurmëve të njerëzve në maleve, mendova ta titulloj reportazhin “Zjarr e fllad” në kurorën e maleve.

***
Zjarri i zemrave dhe i dashurisë për vendlindjen, flladi i lirisë e i mirësisë, flladi që të sjell puna, mirësisë, flladi që të sjell puna, vëllazërinë, kultura e humanizmi dëshmojnë se toka, trojet, kullat, rrugët, krojet, arat, livadhet dhe vetë kurora nderojnë e sikur blerojnë më fort me bijtë e bijat e saj, me ata që e duan me punë e përkushtim vendin e tyre, trojet e të parëve.…

Lexo më shumë
1 2 3 4 5 59